Cover Image

Czy kosiarki bijakowe są dobrą alternatywą dla ręcznego koszenia wąskich pasów zieleni?

Pielęgnacja terenów zielonych wymaga regularnego koszenia trawy. Będzie to wskazane zwłaszcza w przypadku pasów zieleni, ponieważ porastająca roślinność mogłaby zasłaniać znaki drogowe oraz wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa. Firmy odpowiedzialne za obsługę zieleni mogą zdecydować się na wykorzystanie ręcznych kos spalinowych albo zainwestować w kosiarkę bijakową. Przekonajmy się, jakie argumenty przemawiają za każdym z tych rozwiązań.

Co wiąże się z koszeniem ręcznym? 

Ręczne koszenie trawy porastającej pasy zieleni przy drogach lub ulicach wiąże się ze znacznymi niedogodnościami oraz wysokimi kosztami. Do wykonania pracy konieczne jest zatrudnienie sporej liczby pracowników, ponieważ stosowane w takich przypadkach kosy spalinowe charakteryzują się niezbyt dużą średnicą koszenia, rzadko przekraczając 0,4 m. Ekipa kosiarzy nie przemieszcza się też z dużą prędkością. Warto pamiętać o wysokiej cenie samego sprzętu oraz niezbędnego ekwipunku – od pasów nośnych umożliwiających wygodne operowanie kosą po przyłbice i ochraniacze.

Jakie są zalety użycia kosiarki bijakowej?

Kosiarka bijakowa pracuje na znacznie większej szerokości, dość duża jest także prędkość, z jaką może się pracować. Sprawdza się świetnie zarówno przy zwykłej trawie, jak i zdarzających się w bardziej zaniedbanych miejscach chwastach o grubych łodygach czy krzewach. Plusem jest także mulczowanie koszonego materiału, który nie musi być już zbierany, ponieważ ulegnie samoczynnemu rozkładowi. Kosiarki bijakowe są odporne na zalegające na ziemi gałęzie i nierówności, ponieważ bijaki lub noże są zabezpieczone specjalnym mechanizmem sprężynowym, nie ma więc ryzyka, że zostaną zniszczone w kontakcie z kamieniem czy nierównością terenu. Warto też pamiętać, że korzystanie z kosiarki bijakowej zagregowanej z ciągnikiem jest o wiele bezpieczniejsze – będzie on lepiej widoczny dla pojazdów. Nie można zapominać, że zakup kosiarki bijakowej bardzo szybko się zwróci, a obszar, jaki można przy jej pomocy obsłużyć jest o wiele większy niż przy używaniu kos spalinowych.

Wróć