Cover Image

Czym jest mulczowanie?

Piękny, zadbany o soczystozielonym kolorze, trawnik to marzenie wielu z posiadaczy domów z ogrodem. Aby tego dokonać nie wystarczy wyłącznie kosić trawnika, konieczne będzie także mulczowanie. O tym, czym jest mulczowanie, kiedy warto je przeprowadzać oraz jakie daje korzyści, opowiemy Państwu w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Co warto wiedzieć o mulczowaniu

Słoneczna pogoda i lekkie opady sprzyjają szybkiemu wzrostowi trawy i wymagają regularnego jej koszenia, po którym pozostają tzw. pokosy. Mogą one być przydatne w procesie mulczowania, które polega na mechanicznym lub ręcznym rozdrobnieniu pokosu i pokryciu niewielka jego warstwą powierzchni trawnika. W ten sposób można bez ponoszenia dodatkowych kosztów w znaczący sposób podnieść jakość rosnącej w Państwa ogrodzie trawy. Mulczowanie przeprowadza się w celu zmniejszenia ilości odparowywania wody z gleby, dzięki czemu dłużej pozostaje ona nawilżona. Dodatkowo, ten rodzaj pielęgnacji trawnika jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem, które skutecznie zapobiegnie erozji gleby oraz spowolni wzrost chwastów. 

Warto także wspomnieć, kiedy najlepiej wykonywać mulczowanie?

Mulczowanie trawy najlepiej przeprowadzać naprzemiennie z koszenie trawy, ponieważ to właśnie po jej skoszeniu pozostają pokosy, których używa się do jej użyźniania. Zanim się jednak do tego Państwo zabiorą, warto wiedzieć, że skoszona trawa powinna być wcześniej odchwaszczona, nie powinna ona także być wyższa niż 4-5 cm, ponieważ nanoszona na trawnik warstwa zmielonego pokosu, będzie zbyt gruba i zakryje trawnik, zamiast wyłącznie go odżywić. Rozrzucanie pokosu po całości trawnika ma sens wówczas, gdy trawa jest całkowicie sucha, zapobiegnie to gniciu nawozu. Dzięki temu zabiegowi mogą Państwo liczyć na zdrowszą i grubszą trawę oraz na sukcesywne zmniejszanie ilości pokosu wymagającego utylizacji. 

Co nam będzie potrzebne do mulczowania trawy? Mulczowanie można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest mulczowanie ręczne za pomocą specjalnego noża do mulczowania. Sprawdzi się on na małych rabatach i w miejscach, do których nie dotrze kosiarka, np. przy fundamentach domów lub ogrodzeniu. Drugim sposobem mulczowania, który pozwoli na ogarnięcie większej przestrzeni jest mulczowanie za pomocą specjalnej kosiarki, zwanej także mulczerem, która posiada opcję mielenia trawy (za pomocą podwójnego systemu noży), dodatkowo przyda się system konieczny do równomiernego rozprowadzania pokosu po trawniku. Pozwoli to znacznie skrócić czas niezbędny do pielęgnacji ogrodu i zautomatyzowanie całego procesu. 

Wróć