Cover Image

Do czego używa się mulczerów?

Mulczery to nowoczesne urządzenia, które znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Wyposażone w tnące bijaki mogą być napędzane zarówno w sposób mechaniczny, jak i hydrauliczny. Charakterystyczna dla mulczera jest praca na bardzo wysokich obrotach. Szacuje się, że urządzenie wiruje aż trzy tysiące razy na minutę. Do czego wykorzystywane są mulczery? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w treści poniższego wpisu. Zapraszamy do uważnej lektury.

Czym jest mulczer?

Mulczer to jedna z odmian kosiarki bijakowej. Urządzenie sprawdza się doskonale wszędzie tam, gdzie występuje konieczność przygotowania gruntu pod nowe przeznaczenie. Najczęściej z tego typu maszyn korzystają leśnicy i rolnicy, ale w ostatnich latach wykorzystywane są one także przez firmy specjalizujące się w utrzymaniu terenów zielonych.

Mówiąc o zaletach mulczerów warto wspomnieć o dużej swobodzie montażu. Urządzenia mogą być mocowane zarówno na klasycznych koparkach, koparko-ładowarkach, jak i niewielkich ładowarkach.

Mulczery wgłębne, dzięki dużej ilości obracających się w pionie młotków, są w stanie rozdrobnić nie tylko trawę, ale i twardsze elementy, jak np. gałązki czy krzewy. Warto zaznaczyć, że dzięki wykorzystaniu specjalnej konstrukcji, bijaki nie stępiają się i zachowują swoje mulczujące właściwości.

Gdzie wykorzystywane są mulczery? 

Mulczowanie wpływa korzystnie na właściwości gleby. Dzięki niemu rośliny mają lepsze warunki do rozrostu. Rozdrobniona ziemia zostaje wymieszana ze zmulczowanymi resztkami organicznymi i charakteryzuje się lepszą żyznością. Z tego też względu mulczery wykorzystywane są w:

  • rolnictwie – pozyskana w procesie mulczowania ściółka wpływa korzystnie na jakość upraw. Zapewnia doskonały mikroklimat dla nowo wyrastających roślin oraz pozwala zatrzymać odpowiedni poziom ciepła i wilgoci gleby;
  • przemyśle komunalnym – wykorzystanie mulczerów jest nieocenione podczas przygotowywania tras sportowych czy kształtowania krajobrazu. Dzięki nim możliwe jest szybkie i efektowne przygotowanie podłoża pod nowe inwestycje;
  • leśnictwie – zmulczowana gleba charakteryzuje się wyższym stopniem mineralizacji, co z kolei przekłada się na lepsze warunki do nasadzeń nowych drzew.
Wróć