Cover Image

Jakie są rodzaje kosiarek bijakowych?

Kosiarki bijakowe to najbardziej uniwersalne i najlepiej sprawdzające się urządzenia pozwalające na obsługę terenów zielonych. Będą niezastąpione w gospodarstwach rolnych oraz sadowniczych i komunalnych dbających o zieleń miejską. Są niezastąpione przy utrzymywaniu poboczy, pasów zieleni oraz wykaszaniu rowów. Najmocniejsze modele kosiarek bijakowych będą świetne także przy pracach leśnych. Przekonajmy się, czemu zawdzięczają swą wszechstronność i sprawdźmy, jakie są ich rodzaje.

Jak działa kosiarka bijakowa?

Kosiarki bijakowe radzą sobie dobrze w każdych warunkach terenowych oraz przy koszeniu i usuwaniu rozmaitej roślinności. Swoją uniwersalność zawdzięczają zastosowanemu systemowi cięcia. Za koszenie i rozdrabnianie pokosu odpowiadają umieszczone na obracającym się wale bijaki o dużej masie. Podczas pracy urządzenia uzyskują one znaczną energię kinetyczną, więc uderzając w koszone rośliny, są w stanie łatwo skracać ich łodygi i liście. Resztki dostające się między obudowę a wał mogą być rozdrobnione, ponieważ mają przez dłuższy czas kontakt z wirującymi bijakami. Ze względu na stosowane zabezpieczenia sprężynowe bijaki nie ulegają uszkodzeniu, nawet gdy natrafiają na opór.

Podział kosiarek bijakowych

Kosiarki bijakowe można dzielić na różne kategorie, w zależności od zastosowanego kryterium. Najprostszy jest podział na urządzenia lekkie – stosowane głównie do wykaszania łąk, nieużytków, terenów zielonych czy ściernisk, wyposażone w młotki o mniejszej masie oraz ciężkie – wybierane tam, gdzie w grę wchodzi także pozbywanie się krzewów, grubych łodyg chwastów, a nawet niewielkich drzewek. Osobną kategorię stanowią kosiarki i mulczery leśne, radzące sobie z porządkowaniem terenów po przecinkach czy usuwaniem i rozdrabnianiem mniejszych drzew oraz zalegających konarów. Bardzo ważny jest też podział ze względu na miejsce, w którym będzie zamocowana kosiarka – stosowane rozwiązania to kosiarki tylne, mocowane za ciągnikiem oraz tylno-boczne, które mogą obsługiwać pas położony z boku urządzenia, a także wykaszać skarpy i rowy.

Wróć