Cover Image

Jakie są rodzaje mulczerów?

Korzystanie z kosiarek pozwala na przycinanie trawy i innych roślin na odpowiednią wysokość, umożliwiając utrzymanie terenów zielonych we właściwym stanie. W większości przypadków nie rozwiązuje jednak problemu, co zrobić z powstałym pokosem. Duże fragmenty roślin nie ulegają szybkiemu rozkładowi, przez co zwykle albo zalegają przez dłuższy czas, albo muszą zostać dodatkowo zebrane, co podnosi koszt całej operacji. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zastosowania mulczera. Przekonajmy się, dlaczego i sprawdźmy, jakie są rodzaje takich urządzeń.

Jak działa mulczer?

Mulczer to urządzenie, które jest w stanie rozdrobnić pokos na niewielkie fragmenty, które mogą zbyć pozostawione na podłożu, ponieważ ulegną szybkiemu rozkładowi. Stanowią one dobry nawóz dla pozostałych roślin. W przypadku kosiarek bijakowych zbierana roślinność jest rozdrabniana za sprawą energii kinetycznej wykorzystywanych bijaków albo krawędzi tnących używanych noży. Umieszczone spiralnie na obwodzie dość szybko obracającego się wału uderzają w ścięte kawałki roślin. Ponieważ dostają się one między obudowę a rotujący wał, na ogół mają wielokrotny kontakt z bijakami lub nożami.

Jakie są rodzaje mulczerów?

W praktyce każda kosiarka bijakowa działa jak mulczer, rozbijając koszony materiał na drobniejsze fragmenty. W przypadku pracy w szczególnie wymagającym terenie często zachodzi jednak potrzeba użycia sprzętu o większej wydajności. Dobrym przykładem są tu mulczery leśne. Są one wyposażone w masywniejsze bijaki oraz bardziej wytrzymałą obudowę, dzięki czemu mogą sobie radzić nie tylko z trawą, grubymi łodygami chwastów czy niewielkimi krzewami, ale także z kilku–kilkunastocentymetrowymi drzewkami i zalegającymi na podłożu gałęziami i konarami. Urządzenia tego rodzaju znakomicie nadają się do prac w pobliżu lasów, np. wykaszania nieużytków, a także obsługi terenów po ścince. Mulczery bardzo dobrze sprawdzą się też w sadach, gdzie pomogą w pielęgnacji międzyrzędzi i sprawnie pozbędą się suchych gałęzi czy podobnych zanieczyszczeń.

Wróć