Cover Image

Jakie zastosowanie mają mulczery na roli?

Zabieg mulczowania polega na pokrywaniu powierzchni gleby równomierną warstwą materiału organicznego albo mineralnego. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne maszyny, czyli tak zwane mulczery. Znajdują one zastosowanie podczas pracy na wielu terenach, na przykład w sadach, na poboczach dróg czy w infrastrukturze komunalnej. Mulczery wykorzystywane są również podczas prac na roli. Dlaczego są tam niezbędne?

Oczyszczenie terenów upraw 

Mulczery są urządzeniami o niezwykle szerokim zastosowaniu. Podczas prac wykonywanych na roli wykorzystuje się je między innymi do oczyszczania zarośli i rekultywacji terenów upraw. Dzięki temu ukształtowanie rzeźby terenu zostaje poprawione, a właściwości fizyczne i chemiczne gleby są odtworzone. Rolnicy doceniają mulczery również z uwagi na to, że dzięki zastosowaniu ich na podłożu nie rozwijają się chwasty, co znacząco wpływa na komfort upraw. Mulczowanie w rolnictwie wpływa również na jakość i wilgotność gleby, które przekładają się na jakość zbiorów.

Dzięki działaniu mulczu zatrzymywana jest woda, a parowanie zostaje spowolnione. Taki zabieg umożliwia również regulację temperatury gleby – zatrzymuje ciepło na wiosnę i jesienią. Dodatkowo stopniowy rozkład mulczu sprawia, że gleba jest wzbogacona w składniki pokarmowe i materię organiczną. Rolnicy do mulczowania wykorzystują rośliny międzyplonowe (międzyplony ścierniskowe i słomę), które są pozostawiane na polu na okres zimowy.

Zastosowanie mulczerów a zbiory kukurydzy 

Jednym z popularniejszych zastosowań mulczerów w rolnictwie są zbiory kukurydzy. Po ich przeprowadzeniu zabieg mulczowania wpływa na zmniejszenie cząsteczek masy pożniwnej. Dodatkowo dzięki mulczerom eliminowane są szkodniki. Mowa tutaj o larwach omacnicy prosowianki.

Kukurydziane rżysko, które nie byłoby odpowiednio nisko ścięte to idealne środowisko rozwoju omacnicy. Mulczery mają również praktyczne zastosowanie w procesie hodowli kukurydzy, ponieważ rozdrobnienie uprawek pożniwnych powoduje ich szybszy rozkład. Dzięki temu uprawki pożniwne mogą być przeprowadzane szybciej, a także są łatwiejsze.

Wróć